За інформацією від чотирьох американських чиновників, які мають знання про хід переговорів, управління президента Байдена все більше сумнівається, що Ізраїль і ХАМАС досягнуть широкомасштабної угоди щодо припинення вогню в межах поточних домовленостей.
Трьохетапний процес
Угода передбачає трьохетапний процес. На першому етапі передбачено припинення бойових дій на шість тижнів, щоб дозволити вивести ізраїльські війська з населених районів Гази, звільнити заручників та палестинських в’язнів. На другому етапі Ізраїль і ХАМАС мають домовитися про повне припинення бойових дій та звільнення залишених заручників. Відновлення Гази планується на третьому етапі, за інформацією Politico.
Розбіжності в умовах
Ізраїль та ХАМАС згідні з умовами першого етапу, однак вони мають різні погляди на те, як офіційно завершити війну, заявили два чиновники. Незважаючи на початковий оптимізм стосовно угоди, чиновники тепер вважають, що ці розбіжності можуть піддати сумніву всяку угоду. Другий етап є «каменем спотикання» для Ізраїлю та ХАМАС. ХАМАС настоює на повному виведенні ізраїльських військ з Гази, але ізраїльські офіційні особи відмовляються погоджуватися на це до повного ліквідації ХАМАС — завдання, на досягнення якого можуть піти місяці, а може, й роки.
Ультиматум «все або нічого»
ХАМАС не погодиться на жодну частину угоди, включаючи перше припинення вогню, поки Ізраїль не прийме його вимоги. По суті, ХАМАС поставив ультиматум «все або нічого», який Ізраїль ймовірно не прийме. Жодна зі сторін не проявляє готовності до компромісу, що викликає занепокоєння чиновників Білих домів, які стурбовані можливістю тривалості бойових дій ще на кілька місяців.
Нещастя в угодах
Американські чиновники вважають, що навіть якщо Ізраїль та ХАМАС досягнуть початкової короткострокової угоди про припинення вогню, існує велика ймовірність, що вона буде порушена. Угоди про припинення вогню в Газі вже мали досвід провалу. Раніше ми повідомляли, що й ХАМАС, й Ізраїль вже мали неодноразові невдачі у веденні війни в Газі. Лише в разі повної поразки сторін в Газі можливе настання тривалого миру. Крім того, генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш закликав Ізраїль та ХАМАС укласти угоду про припинення вогню у Секторі Гази.